Çözüm Merkezi

Siparişimi nasıl takip edebilirim?

Sipariş seçtikten sonra siparişinizle ilgili cevaba ulaşabilirsiniz

Sipariş seç

1

Siparişinizin durumunu, “Siparişlerim” sayfasından detaylı olarak takip edebilir, ürünlerinizin durumunu sipariş statülerinden görebilirsiniz.

 

Sipariş statüleri hakkında detaylı bilgiye aşağıdan ulaşabilirsiniz.

İşleme Alındı: Temin aşamasında olan ürününüzle ilgili 'İşleme Alındı' statüsünü görürsünüz.

Hazırlanıyor: Bu aşamada ürününüzün faturası düzenlenir ve ardından sipariş esnasında seçtiğiniz gönderim türüne göre kargoya teslim edilir.

Sipariş verdiğiniz ürün hâlihazırda stokta mevcutsa rezervasyonunuz hemen yapılır ve siparişiniz 'Hazırlanıyor' statüsüne geçebilir.

2

Siparişiniz paketlenip kargoya teslim edildiğinde statüsü değişir, kargo süreci başlar.

Hangi ödeme seçenekleri var?

Hepsialirim’dan alışveriş yaparken ödemelerinizi;

Kredi/Banka Kartı

Hepsipay Cüzdanım

Çoklu Kredi Kartı

Kredi Kartı Puanları

Anında Havale

yöntemiyle yapabilirsiniz.
Ürün sayfalarından; ürün ve ödeme yapmak istediğiniz banka bazlı sunulan farklı ödeme seçenekleri hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

Kargom ne zaman gelir?

 

“Siparişlerim” sayfası "Sipariş Detayı" adımından teslimatınız ile ilgili detayları takip edebilirsiniz.

Siparişiniz kargoya verildiğinde e-mail ile bilgilendirilirsiniz.

Siparişiniz dağıtıma çıktığında kargo firması tarafından SMS ile bilgilendirilirsiniz.

Belirtilen tarihler tahmini olup teslimatın yapılacağı adrese ve kargo firmasının teslimat süresine göre değişkenlik gösterebilir.

 

İade koşulları nelerdir?

Sipariş seçtikten sonra siparişinizle ilgili cevaba ulaşabilirsiniz

Sipariş seç

Satın aldığınız ürünü, kargodan teslim aldığınız günden itibaren 14 gün içinde Hepsialirim'a başvurarak iade koşulları dahilinde, kargo bedeli ödemeden ücretsiz olarak kolayca iade edebilirsiniz.

İade Koşulları:

Ürünlerin cayma hakkı dahilinde iade alınabilmesi için;

Satın alınan ürünün orijinal kutusunda, ambalajı açılmamış ve zarar görmemiş olması,

Tüm tamamlayıcı aksesuarları ile birlikte olması,

Varsa hediye olarak verilen promosyonlu, kampanyalı ürünlerle birlikte aynı anda hasarsız ve eksiksiz gönderilmesi gerekir. Kurumsal firma alışverişinizde faturanızla birlikte gönderilmelidir. Bireysel alışverişinizde faturaya ihtiyaç duyulmamaktadır.

Kurumsal firma alışverişinizde faturanızla birlikte gönderilmelidir. Bireysel alışverişinizlerinizde faturaya ihtiyaç duyulmamaktadır.

Hepsialirim'da, mesafeli satış yönetmeliğinin 12. maddesinin 1. fıkrasına göre tüketicinin cayma hakkını kullandığına ilişkin bildirimin kendisine ulaştığı tarihten itibaren 14 gün içinde, iade koşulları sağlanması dahilinde bütün bedelleri geri ödemekle yükümlüdür. 14 günü aşan iade talepleri için işlem gerçekleştirilememektedir.

Tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış iadesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayan ürünler için cayma hakkı geçerli değildir. (Parfüm, iç çamaşırı, mayo, kozmetik, kulaklık, epilatör, tıraş makineleri vb.)

 

Faturalarıma nasıl ulaşırım?

Sipariş seçtikten sonra siparişinizle ilgili cevaba ulaşabilirsiniz

Sipariş seç

Faturanız için öncelikle hesabınızda kayıtlı e-posta adresinizi kontrol etmenizi öneririz.

Satıcısı Hepsialirimda Olan Ürünler:
Bu ürünlerin faturasını görüntülemek için “Siparişlerim”  sayfasındaki ilgili siparişinizin içinde yer alan “Faturayı Görüntüle” butonunu tıklayınız. Ayrıca hesabınızda kayıtlı e-posta adresini de kontrol edebilirsiniz.


Satıcısı Hepsialirimda Olmayan Ürünler:

 

 

Faturanız için öncelikle kargo kutusunun üstünü, içini ve ürün ambalajınızı kontrol etmelisiniz.

Tedarikçinin e-fatura mükellefi olması halinde; bu ürünlerin faturası, sipariş tarihinden itibaren yaklaşık 7 gün içerisinde e-posta ile gönderilebilir. Faturanızı görüntüleyebilmeniz için belirtilen sürenin dolması gerekmektedir. Süre bitiminde hesabınızda kayıtlı e-posta adresinizi kontrol edebilirsiniz.

Faturanız size ulaşmamış ise “Siparişlerim” sayfasından ilgili siparişin içerisinde; Talep Oluştur bölümünden ilerleyerek Faturama Ulaşamıyorum  seçerek faturanızı ayrıca talep edebilirsiniz. Talebinizi “Siparişlerim - Taleplerim” sayfasından takip edebilirsiniz.

 

 

 

Eğer e-fatura mükellefi olduğunuz firmanız üzerinden sipariş vermiş iseniz; faturanız, Gelir İdaresi Başkanlığı (GIB) sistemi üzerinden iletilir, kontrol edebilirsiniz.

Türkiye'nin En Büyük Online Alışveriş Sitesi Hepsialirim.com
- Tüm Hakları Saklıdır.
DMCA.com Protection Status